Patarimai

Ekspertai atsako, kas gali padėti gauti būsto paskolą „pigiau“, – sutaupyti galima tūkstančius

 

Norint gauti būsto paskolą „pigiau“, jums patariama susituokti, būti 30 metų amžiaus, įgyti aukštąjį išsilavinimą, uždirbti daugiau nei šalies vidutinis darbo užmokestis. Pravartu laiku mokėti komunalines įmokas, būti pasiėmus ir grąžinus kreditą, pirkti naujos statybos būstą – tobulo banko skolininko portretą apibūdina paskolų brokerė Vita Kazėnienė.

2019 metai nekilnojamojo turto (NT) rinkoje buvo paženklinti rekordu – būstui įsigyti išleista net 2,1 mlrd. eurų, rodo Registrų centro duomenys. Dalis jų – įsigyti su paskola. LRT.lt domisi, kokius dalykus būtina žinoti, norint būsto paskolą gauti pigiau.

Svarbiausi kriterijai: atlyginimas ir kredito istorija

Vienintelio šiuo metu veikiančio Lietuvoje nepriklausomo būsto kredito tarpininko UAB „Paskolų tarpininkai“ įmonės vadovė Vita Kazėnienė tikina, kad kriterijų, į kuriuos atsižvelgia bankas, siūlydamas būsto paskolos palūkanų normas, yra labai daug. Tačiau pagrindiniai galėtų būti šie: gaunamos tvarios pajamos, kredito istorija, asmens profesija, užimamos pareigos, perkamo turto likvidumas, šeimyninė padėtis.

„Pavyzdžiui, šiuo metu aukso amžius yra IT specialistams. Jeigu jo pajamos yra aukštesnės, jis gaus mažesnes palūkanas, jei pajamos žemesnės – didesnes. Jei asmuo dirba žinomoje kompanijoje, jo rizika yra mažesnė negu asmens, dirbančio mažiau žinomoje įmonėje“, – pasakoja V. Kazėnienė.

Ji atkreipia dėmesį, kad įtakos paskolų palūkanų normai gali turėti ir išsilavinimas: „Jeigu esate įgijęs aukštąjį išsilavinimą ir dar turite magistro diplomą, galite tikėtis geresnių palūkanų ir paskolos sąlygų negu asmuo, turintis vidurinį išsilavinimą“, – teigia paskolų brokerė.

Paskolos palūkanų norma priklauso ir nuo to, kokį NT turtą perkate. Jei tai gyvenamosios paskirties naujas būstas, bankas tokį turtą bus linkęs vertinti kaip mažesnės rizikos. „Jeigu tai kokia nors kaimo sodyba ar neapšiltintas sodo namelis, pritaikytas gyventi tik vasarą, tai toks būstas rizikingesnis“, – sako V. Kazėnienė.

Nuo jūsų NT pobūdžio gali priklausyti ir kreditavimo procentas, kurį pasiūlys bankas. Perkant naujos statybos būstą, bankas gali finansuoti iki 85 proc. jo vertės. Tačiau jei perkamas senos statybos būstas (daugiau negu 10 metų senumo), finansavimo procentas gali būti mažesnis – 70 proc. Gali būti pasiūlytos ir aukštesnės palūkanos. Jei būstas, pavyzdžiui, perkamas už Vilniaus miesto ribų, kur nėra miesto komunikacijų, bankui tai taip pat gali pasirodyti kaip mažiau patrauklus būstas, todėl jis gali padidinti palūkanas.

V. Kazėnienė pateikia asmens, kuris gali tikėtis gauti būsto paskolą su žemiausiomis palūkanų normomis, portretą: „Tai turėtų būti šeima, gali turėti 1–2 vaikus. Nuo 30 metų amžiaus, abu suaugusieji – įgiję aukštąjį išsilavinimą. Uždirbantys didesnį nei vidutinį atlyginimą. Galbūt užimantys vidurinės arba aukštesnės grandies pareigas. Jau turėję kreditų ir juos grąžinę. Be to, jie turėtų pirkti naują ir įrengtą būstą viename iš didžiųjų šalies miestų“, – tobulo banko skolininko portretą apibūdina V. Kazėnienė.

Derybos palūkanų normą gali sumažinti 0,2–0,3 proc.

Paskolų brokerė V. Kazėnienė siūlo atkreipti dėmesį, kad asmens amžius neturi įtakos nustatant palūkanų normą, tačiau amžius gali turėti įtaką kredito laikotarpiui.

„Lietuvos banko atsakingo skolinimo nuostatuose yra numatyta, kad maksimali kredito suma negali viršyti 30 metų. Todėl, prognozuojant pajamų cikliškumą, vyresnis žmogus dažniausiai galės pretenduoti į mažesnę paskolos sumą. Jeigu žmogus 55 metų nori imti kreditą, gali būti, kad jis negaus kredito tokio dydžio, kokios jis norėtų. (...) Kartais bankai padaro išimtis. Jeigu asmuo turi verslą arba vykdo individualią veiklą. Tačiau dažnu atveju, jeigu žmogui yra daugiau nei 60 metų, asmuo dirba, jis negali gauti didesnio kredito“, – įspėja V. Kazėnienė.

Teikdami paskolas, bankai taip pat gali atkreipti dėmesį ir į žmogaus sąlytį su Lietuva, jo pilietybę. „Yra šalių, kurios patenka į didesnės rizikos zoną. Jų šalių piliečiams gauti kreditą yra sunkiau. Reikia žiūrėti, ką šie žmonės veikia Lietuvoje, ar jie turi nuolatinę gyvenamąją vietą, ar ne. (...) Be abejo, ES piliečiams gauti kreditą yra lengviau, tačiau užsieniečiams reikia paaiškinti, ką jie veikia Lietuvoje. Žmonėms, atvykusiems iš Rytų, kreditus gauti sunkiau. Esame padėję paskolas gauti ir indams, kinams, tačiau jie Lietuvoje gyvena jau daugelį metų“, – papildomus rizikos veiksnius aiškina specialistė.

Anot jos, tinkamai bankui pateikus argumentus, galima nuo bankų pasiūlymo papildomai nurėžti 0,2–0,3 proc. palūkanų. Paskolų tarpininkų veiklos patirtis rodo, kas geriausias argumentas – turėti keleto bankų pasiūlymus, tuomet derybinės asmens galios sustiprėja ir bankai konkuruodami tarpusavyje yra linkę gerinti kredito kainą pageidaujamam klientui.

V. Kazėnienė sako, kad žemesnės palūkanos nėra vienintelis kriterijus, kuris rūpi besikreipiantiesiems dėl būsto paskolų. Labai dažnai klientai pasirenka tą banką, kuris siūlo padengti didesnę dalį būsto pirkimo kainos.

„Pagal atsakingo skolinimosi reikalavimus privaloma turėti bent 15 proc. nuosavų lėšų. Tačiau bankas gali reikalauti 20 arba 30 proc. nuosavų lėšų. Tuomet klientas renkasi tą banką, kuris duodą didžiausią sumą. Ir tai nebūtinai dėl to, kad asmuo uždirba mažiau. Tai gali būti dėl to, kad asmuo perka senesnės statybos būstą. Todėl klientams patariame turėti bent 20 proc. nuosavų lėšų nuo būsto įsigijimo kainos“, – pataria įmonės „Paskolų tarpininkai“ vadovė V. Kazėnienė.

Įtaką gali turėti net laiku nesumokėtos komunalinės įmokos

Lietuvos banko Finansinio stabilumo departamento direktorius Jokūbas Markevičius LRT.lt teigia, kad, norint užsitikrinti palankesnes palūkanų normas, visų pirma vertėtų kreiptis į keletą bankų.

Šiuo metu šalyje daugiausia būsto paskolų išduoda 5 bankai (SEB, „Swedbank“, „Luminor“, Šiaulių bankas, „Citadele“). Tačiau būsto paskolas galima gauti ir kituose mažesniuose bankuose bei kredito unijose.

J. Markevičius atkreipia dėmesį, kad įtaką palūkanų normai gali turėti netgi vėluojančios komunalinių paslaugų įmokos.

„Patartina atsakingai vykdyti savo skolinius įsipareigojimus mokant ir už, pavyzdžiui, komunalines paslaugas, nes vėluojančius mokėti skolas gyventojus bankai gali traktuoti kaip didesnės rizikos skolininkus. Taip pat paprastai mažesnės palūkanos gaunamos turint didesnę savo pradinio įnašo dalį ir tada, kai skolininko paskolos įmokos yra nedidelės palyginti su pajamomis“, – pataria Lietuvos banko ekspertas J. Markevičius.

Teoriškai paskolą su labai mažomis ar net nulinėmis palūkanomis galima gauti kitose Europos Sąjungos šalyse veikiančiuose bankuose. Pavyzdžiui, Danijoje veikiantis bankas „Jyske Bank“ klientams siūlo paskolas su neigiamomis –0,5 proc. palūkanomis.

ačiau J. Markevičius tikina, kad gauti paskolą būstui įsigyti kitoje ES valstybėje, – beveik neįmanoma.

„Iš esmės galima, tačiau tai reti atvejai. Be kitų priežasčių, padalinio Lietuvoje neturintys užsienio bankai gali būti nelinkę teikti būsto paskolų šioje šalyje dėl įstatyminės bazės skirtumų. Pavyzdžiui, nemokumo atveju paskolas išieškoti tektų atsižvelgiant į Lietuvoje galiojančius įstatymus ir tvarkas, todėl reikėtų samdyti vietinius teisės žinovus, tai reikštų papildomas sąnaudas bankui“, – tikina J. Markevičius.

Bankai pirmenybę teikia savo klientams

LRT.lt susisiekė su 3 didžiausiais šalies bankais, jie įvardijo pagrindinius kriterijus, į ką atsižvelgia nustatydami palūkanų normą klientui.

Pavyzdžiui, banko „Swedbank“ atstovas Saulius Abraškevičius LRT.lt teigė, kad sprendimas dėl kliento skolinimosi galimybių yra priimamas individualiai, atsižvelgiant į kliento skolinimosi galimybes, įsipareigojimų vykdymo istoriją bei įsigyjamą ir bankui įkeičiamą nekilnojamąjį turtą.

„Visais atvejais kliento pajamos turi būti pakankamos, visų kliento turimų įsipareigojimų suma negali viršyti 40 proc. jo mėnesinių pajamų, maksimalus paskolos laikotarpis negali viršyti 30 metų ir klientas privalo būti sukaupęs ne mažesnį nei 15 proc. pradinį įnašą. Vis dėlto verta atkreipti dėmesį, kad tam tikrais atvejais bankui įvertinus perkamo negyvenamosios paskirties būsto likvidumą gali būti prašoma ir didesnio pradinio įnašo“, – primena banko „Swedbank“ atstovas.

Banko „Luminor“ privačių klientų finansavimo vadovė Regina Ungulaitienė mini, kad, teikdamas būsto kreditą, bankas „Luminor“ atsižvelgia į klientų pajamas, darbo stažą, šeiminę padėtį, kredito istoriją, turimus finansinius įsipareigojimus bei į finansuojamo nekilnojamojo turto rūšį, jo vietą, būklę, likvidumą.

„Įvertinama, ar paskola suteikiama šeimos pagrindiniam gyvenamajam būstui įsigyti, ar suteikiamas finansavimas nekilnojamajam turtui, kuris bus naudojamas komerciniams tikslams. Žemesnių palūkanų gali tikėtis klientai, kurie dėl paskolos kreipėsi į savo „namų“ banką, kurio paslaugomis naudojasi savo kasdieninėje veikloje, kadangi savo klientus bankas pažįsta geriausiai“, – pataria banko „Luminor“ atstovė R. Ungulaitienė.

Banko SEB Baltijos šalių mažmeninės bankininkystės vadovė Sonata Gutauskaitė-Bubnelienė tikina, kad palūkanų dydis SEB yra nustatomas individualiai ir jų dydžiui įtaką daro įvairūs kriterijai, įskaitant tiek banko skolinimosi sąlygas rinkoje, tiek ir paties sandorio sąlygas, kliento rizikos įvertinimą.

Sprendimui taikyti mažesnes palūkanas įtakos gali turėti kliento finansinės galimybės, gera kredito istorija, pajamų tvarumas, didesnė nuosavų lėšų dalis, perkamo ir įkeičiamo turto likvidumas, trumpesnis kredito terminas

ntnaujienos.lt

 

Ar planuojama Jonavoje statyti kotedžus ir kodėl taip greit kyla kainos?

Informacinis portalas jonavoszinios.lt sulaukė skaitytojos klausimų apie nekilnojamąjį turtą (NT) Jonavoje. Moterį domino informacija apie kotedžų statybas bei nekilnojamojo turto kainos.
 

Kotedžų statybos planai

„Galbūt yra kokių nors žinių apie Jonavoje planuojamus statyti kotedžus?“, - pirmoje klausimo dalyje teiraujasi jonavietė.

 

Atvertus nekilnojamojo turto skelbimus daugiausia išvysime parduodamus sklypus,  jau įrengtus nuosavus namus arba kotedžus tolėliau už Jonavos. Pasak UAB „Jonavos hidrotechnikos“ – kotedžų statybos Jonavos rajone dar tik planuose.

„Šiuo metu Darbininkų gatvėje jau turime suformuotus 25 sklypus, kuriuos jau siūlome pardavimui, o dėl kotedžų statybų – viskas dar ateities planuose“, - teigia UAB „Jonavos hidrotechnikos“ atstovas ir priduria, kad įmonės šiuo klausimu „lenktyniauja“ – kas bus pirmesnis.
 

Kodėl kainos taip greitai auga?

„Būtų įdomu sužinoti kažką naujo apie nekilnojamąjį turtą - tiek naujos statybos tiek senos, tiek butų,  tiek namų. Kodėl kainos taip greitai auga? Ir ar kainos nustos kilti?“, - antroje klausimo dalyje teiraujasi moteris.

Į šį moters pateikto klausimo dalį atsako nekilnojamojo turto agentas Laurynas Stonkus.
 

Būsto kainų analizė

Dažniausiai iš klientų sulaukiamas klausimas yra būtent dėl kainų kilimo ir kada jos nustos augti. Analizuojant ir renkant duomenis apie faktinius nekilnojamojo turto pirkimo - pardavimo sandorius galima pastebėti, kad jau devintus metus iš eilės auganti Lietuvos būsto rinka didesnių staigmenų nepateikė ir šiemet. Galima drąsiai teigti, kad būsto rinka išgyvena savo geriausius laikus per pastarąjį dešimtmetį. Šių metų pirmas pusmetis buvo itin geras – lyginant su praeitų metų pirmu pusmečiu bei būsto (butų bei namų) visoje šalyje įsigyta daugiausiai nuo 2007-ųjų metų. Teigiamos tendencijos taip pat fiksuojamos visuose penkiuose didžiausiuose šalies miestuose, kuriuose tiek butų, tiek ir namų įsigyta daugiau nei per 2018 metų pirmąjį pusmetį, o bendra išleistų pinigų suma šiam turtui įsigyti taip pat buvo didesnė nei prieš metus.

VĮ Registrų centro duomenimis, 2019 metų sausio – birželio mėnesiais Lietuvoje sudaryta 2793 butų ir 887 namų sandoriai. Lyginant su 2018 metų pirmuoju pusmečiu sparčiausias (virš 20%) bendras santykinis butų ir namų sandorių kiekio augimas užfiksuotas Birštono savivaldybėje (81,3%), Širvintų r. sav. (65,4%), Alytaus r. sav. (54,5%), Panevėžio r. sav. (49,6%), Kupiškio r. sav. (32,9%), Zarasų r. sav. (31,8%), Ignalinos r. sav. (29,7%), Ukmergės r. sav. (23,5%), Anykščių r. sav. (23,4%), Vilniaus r. sav. (23,3%). Tuo tarpu per tą patį laikotarpį įsigytų būsto objektų kiekis sparčiausiai mažėjo šiose Lietuvos savivaldybėse: Neringos sav. (33,3%), Švenčionių r. sav. (18,1%), Mažeikių r. sav. (15,1%), Druskininkų sav. (14,5%), Kelmės r. sav. (14,3%), Molėtų r. sav. (13,0%), Kretingos r. sav. (12,1%), Rietavo sav. (11,1%).
 

Bendras būstui įsigyti išleistų pinigų kiekis šalyje ir toliau auga. VĮ Registrų centro duomenimis, per 2019 metų pirmąjį pusmetį Lietuvoje būstui įsigyti buvo išleista virš 1,07 mlrd. eurų arba 10,2% daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį. 2019 metais pinigų kiekio augimas būsto rinkoje stebimas iš esmės visos šalies mastu, t. y., palyginti su tuo pačiu 2018 metų laikotarpiu, net 51 iš 60 Lietuvos savivaldybių buvo užfiksuotas augimas. Pagrindiniuose šalies miestuose 2019 metais sparčiausias pinigų, išleistų būstui įsigyti, kiekio augimas užfiksuotas mažesniuose didmiesčiuose. Didžiausias pokytis šiais metais buvo užfiksuotas Panevėžyje, kuriame būstui įsigyti per 2019 metų pirmąjį pusmetį buvo išleista beveik 22 mln. eurų ir tai yra 24,6% daugiau nei per tą patį 2018 metų laikotarpį. Šiauliuose per tą patį laikotarpį fiksuojamas 17,4% augimas (beveik 32 mln. eurų), Klaipėdoje – 14,1% augimas (beveik 88 mln. eurų), Kaune – 8,9% augimas (virš 139 mln. eurų), o Vilniuje būstui įsigyti išleista 5,1% daugiau nei 2018 metais ir bendra pinigų sudarė beveik 504 mln. eurų. 2019 metais spartesnio butų pardavimo kainų augimo tendencijos taip pat buvo užfiksuotos mažesniuose šalies didmiesčiuose.
 

Butų nuomos kainos

Trijuose didžiausiuose šalies miestuose butų nuomos kainos 2019 metais augo panašiu tempu kaip ir jų pardavimo kainos, o tai rodo, kad nuomojamojo būsto paklausa išlieka itin aukštame lygyje. Tradiciškai didžiausio nuomininkų susidomėjimo sulaukia pigesnio būsto segmentas, kuris yra paklausiausias tarp gyventojų, gaunančių mažesnes ar vidutines pajamas, bei tarp laikinai atvykusių dirbti ar studijuoti. Vilniuje per metus (2019 metų pirmąjį pusmetį, palyginti su 2018 metų pirmuoju pusmečiu) nuomos kainos vidutiniškai ūgtelėjo 5,5%, Kaune – 6,5%, o Klaipėdoje augimas siekė 5,3%. 2019 metų viduryje vidutinė 1–3 kambarių nuomos kaina Vilniuje sudarė 413 Eur/mėn., Kaune – 321 Eur/mėn., Klaipėdoje – 320 Eur/mėn., Šiauliuose – 229 Eur/mėn. ir Panevėžyje – 227 Eur/mėn.
 

Paskolų tendencijos

Nepaisant ir toliau fiksuojamo būsto paskolų palūkanų augimo, norinčių pasiskolinti gretos nemažėja. Per pastaruosius dvejus metus vidutinės naujai išduodamų būsto paskolų palūkanos Lietuvoje ūgtelėjo trečdaliu procento. Lietuvos banko duomenimis, naujų būsto paskolų vidutinė metinė palūkanų norma 2019 metų sausio – gegužės mėnesio laikotarpiu sudarė 2,37% (2018 metų pirmąjį pusmetį – 2,20%, 2017 metų pirmąjį pusmetį – 2,02%). Tuo metu naujai išduodamų būsto paskolų apimtys pasiekė naujas aukštumas nuo 2008 metų. Lietuvos banko duomenimis, per 2019 metų pirmuosius penkis mėnesius Lietuvoje suteikta naujų būsto paskolų už 521 mln. eurų ir tai yra 5,5% daugiau nei jų buvo suteikta per tą patį 2018 metų laikotarpį. Kadangi 2018 – 2019 metais Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje fiksuojamos pačios didžiausios būsto statybų apimtys per pastarąjį dešimtmetį, o bendra ekonominė šalies situacija ir finansinė pirkėjų padėtis ir toliau palaiko rinkos aktyvumą, tad stebimas ne tik jau įregistruotų, bet ir išankstinių butų ar namų pardavimo apimčių augimas. Besiplečiančios naujo būsto pasirinkimo galimybės skatina pirkėjus įsigyti naują būstą ir šiame segmente fiksuojami vis geresni rodikliai.
 

Išvados

Išanalizavus būsto faktinius pirkimo – pardavimo sandorius, matomas kainų augimas su tendencija ir toliau didėti. Kokiais tempais kainos gali dar kilti, priklausys nuo augančių atlyginimų bei nuo bankų išduodamų paskolų bei jų palūkanų, jei jos bus prieinamos žmonėms, visa nekilnojamojo turto rinka ir toliau augs bei plėsis.
 

Papildomos informacijos apie nekilnojamąjį turtą galima teirautis:
Laurynas Stonkus
+37063041574

www.stonkusnt.lt 

www.facebook.com/stonkusnt 

 

Kaip protingai investuoti į nekilnojamą turtą?

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad investavimas į nekilnojamą turtą nereikalauja supratimo ir yra gan paprastas procesas. Deja, visos nt turto rūšys turi tam tikrą riziką, dėl kurios galima patirti itin didelius nuostolius. Taigi, dar prieš planuojant įsigyti nekilnojamą turtą, būtina žinoti tam tikrus aspektus, tokius kaip turto įvertinimas, finansinis svertas ir kitus turto kainą lemiančius elementus.

Visų pirma, reikia suvokti jog NT yra žemė ar žemės dalis bei viskas kas yra jos teritorijoje. Kitaip tariant, privati nuosavybė, kurią įsigyti galima ją nusiperkant arba nuomojant. Jeigu norite tapti investuotoju, labiausiai jus turėtų dominti turto įsigijimas, o ne jo nuoma. Kodėl? Turėdami įsigytą turtą jį galėsite valdyti visiškai pilnai. Jį nuomoti ar netgi vystyti – plėsti.

Kaip įsivertinti turtą?

Norint įsivertinti nekilnojamo turto grąžą, visų pirma reikia apžvelgti dabartines turto kainas bei įvertinti kaip jos pasikeitė. Geriausias būdas – nustatyti savo turto nuvertėjimą ir pabrangimą, įvertinant panašių nt turto pastatų ar sklypų pardavimo kainas. Kaip tai padaryti? Paprasčiausiai padalinkite metinių nuompinigių sumą iš kapitalizacijos (jeigu patalpas nuomojate). Tada sužinosite kiek jūsų turtas yra vertas iš tiesų. Pavyzdžiui, jeigu per metus laiko iš nuomos užsidirbate 20 000 eurų, tai jūsų turto vertė tampa 200 000 eurų. Taip pat, visada galima nuspėti turto augimo procentus. Jeigu manote jog po 2 metų turto vertė turėtų išaugti iki 2 procentų per metus, turtą, kurį įsigijote už 20 000 galėsite parduoti už 200 0000 eurų. Tačiau visada geriausia pasikliauti pačiu paprasčiausiu turto įvertinimo būdu. Viskas ką jums reikia padaryti tai įdėti įsigyto nekilnojamo turto skelbimą į pasirinktą portalą ir įvertinti jo paklausą. Jeigu matote, kad skelbimu susidomėjo neįprastai daug žmonių, galite suprasti jog savo turtą nuvertinote ir jo kaina yra per maža. Na, o jeigu jūsų skelbimu nesusidomėjo niekas ar vos pora žmonių, vadinasi savo turtą gerokai pervertinote.

Investavimas į ofiso, pramonines patalpas.

Investavimas į biurą ar biurus yra laikomas prestižine NT investicijų rūšimi. Dažniausiai, tokios patalpos būna įrengtos pačioje miesto širdyje arba labai patogioje, populiarioje vietoje. Būtent dėl to, toks investavimas turi didelę paklausą ir ateityje. Žinoma, nereiktų pamiršti domėtis verslu bei naujovėmis, kurios nuolatos keičiasi. Ekonomikai smunkant, biurų paklausa labai sparčiai mažėja. Taigi jeigu norite parduoti biuro patalpas už gerą kainą, tai darykite prieš prasidedant nuosmukiui. Panaši situacija yra ir su komercinėmis patalpomis. Vidutiniam investuotojui, investavimas į pramonines patalpas yra geras sprendimas. Visų pirma, jų išlaikymas kainuoja kiek mažiau nei ofisų bei pačios patalpos yra kiek universalesnės. Lengviau parduodamos ar išnuomojamos.

http://ntnaujienos.lt

 

Ar žinote, kada reikia kreiptis į matininką?

Situacija nekilnojamojo turto rinkoje ir besikeičiantis teisinis reglamentavimas pastaraisiais metais įnešė nemažai naujovių būstų savininkams bei žemės sklypų valdytojams. Kada prisireikia matininko paslaugų ir ką privalu apie tai žinoti – konsultuoja „Capital Matininkai“ pardavimo vadovas Mantas Simonavičius.

Dėl ko dažniausiai žmonės kreipiasi į matininkus?

Maždaug du trečdaliai besikreipiančiųjų tai daro dėl žemės, pastatų ir patalpų matavimo. Pastaruoju metu daug žmonių atlieka tiksliuosius turimų žemės sklypų matavimus, tai ypač aktualu norintiems parduoti, padalyti, sujungti ir pakeisti tikslinę žemės naudojimo paskirtį, būdą ar pobūdį.

Tokia situacija susiklostė todėl, kad 1994 m. buvo sukurta ir paleista Lietuvos koordinačių sistema LKS94, kai buvo matuojama preliminariai, o nuo 2005 m. yra permatuojama, kas leidžia žinoti tikslias savo nuosavybės ribas ir plotą. Atlikus tiksliuosius matavimus, sklypo ribos gali kisti, dėl to kyla nesutarimų tarp kaimynų. Norėčiau pabrėžti, kad joks matininkas negali legaliai padidinti ar sumažinti žemės ploto, jis tiesiog užfiksuoja dokumentuose pateiktą informaciją.

Žmonės į matininkus kreipiasi ir dėl topografinių nuotraukų, reikalingų prieš projektuojant statinius, taip pat tada, kai reikalingas išsamus žemės sklypo planas su pažymėtais statiniais, inventoriumi, komunikacijomis ir kt., atliekant infrastruktūros darbus, statinių baigtumo nustatymas, riboženklių atstatymas, kai, pavyzdžiui, jie pasimeta statybos darbų metu, naudojimosi tvarkos (bendru keliu ir pan.) nustatymas ir kt.

 

O kaip dėl sodų bendrijų, kur pastaraisiais metais sparčiai dygsta individualūs namai?

Sodų bendrijose daug problemų, nes didžioji dalis sklypų vis dar yra matuota preliminariai. Pradėjus tiksliuosius matavimus paaiškėja, kad ne visų žemės savininkų statiniai yra jų sklypo ribose. Šiuo atveju laimi tas, kuris pirmesnis atlieka matavimus ir suformuoja sklypą.

Derinant sklypų ribas reikalingas sodų bendrijos pirmininko parašas, kas neretai tampa tikru galvos skausmu tiek matininkams, tiek sklypų savininkams. Negavę pirmininko parašo dėl sklypo linijų ilgio, formos ar pasikeitimų, matininkai kreipiasi į Nacionalinę žemės tarnybą situacijos sprendimui gauti. Dėl to visas nesutikimų, sprendimų ieškojimo „maratonas“ gali užtrukti mėnesių mėnesius.

 

„Sodų bendrijose daug problemų, nes didžioji dalis sklypų vis dar yra matuota preliminariai.“

 

Kokiais atvejais į matininką kreipiasi būsto – namo ar buto – savininkai?

Statant namą ar kotedžą matininko apsilankymas būtinas paklojus pamatus ir norint juos įregistruoti. Jeigu statiniui reikalingas banko ar kitos kredito įstaigos finansavimas, matininką teks kviesti ir pastačius sienas, uždengus stogą, t. y. norint padidinti pastato vertę reikia užregistruoti didesnį baigtumo procentą . Tokiu atveju bus galima kreiptis dėl papildomo finansavimo. Kai visi darbai bus baigti, matininkas turi atlikti galutinius matavimus, patvirtinti erdvių suplanavimą, plotą ir sudaryti kadastrinę bylą. Be šio dokumento neįregistruosite statinio Registrų centre.

 

„Statant namą ar kotedžą matininko apsilankymas būtinas paklojus pamatus ir norint juos įregistruoti.“

 

Į matininką gali tekti kreiptis ir nusipirkus butą daugiabutyje: namo baigtumas gali būti 100 proc., o štai buto su nebaigta daline apdaila – 85 proc. Ta reiškia, kad, įsirengus butą, reikės kviesti matininką, kuris nubraižys esamas erdves, jas išmatuos ir suformuos naują kadastrinę bylą.

 

O jeigu atliekamas kapitalinis remontas?

Atlikus kapitalinį remontą, rekonstravus ar kitaip pertvarkius butą, namą ar patalpą reikia kviesti matininką ir pradėti naują kadastrinių matavimų bylą, pavyzdžiui, kai didinamas gyvenamasis būsto plotas iš balkono, kas, beje, dabar labai populiaru, padarius arką laikančiojoje sienoje ir kt. Priešingu atveju tokie darbai laikomi savavališkais.

 

„Atlikus kapitalinį remontą, rekonstravus ar kitaip pertvarkius butą, namą ar patalpą reikia kviesti matininką ir pradėti naują kadastrinių matavimų bylą.“

 Aistė Jasinskaitė. http://ntnaujienos.lt

 

Patarimai, padėsiantys parduoti būstą už aukščiausią kainą

Vos nusprendžiate parduoti savo namus, jie tampa pardavimo objektu. Norėdami pasiekti maksimaliai sėkmingą rezultatą turite suprasti, kad potencialus pirkėjas ieškos emocijos, įspūdžio ir akims patrauklaus vaizdo. Pirmieji įspūdžiai labai svarbūs! Tegul potencialūs pirkėjai būna tiesiog sužavėti jūsų namo išore. Tai pastūmės pasižvalgyti daugiau, o ne kuo greičiau išvažiuoti.

PASIRŪPINKITE, KAD BŪSTAS NUŠVISTŲ IŠ IŠORĖS

Įdėmiai pažvelkite į savo būstą iš šalies. Geriausiai – iš kitos gatvės pusės. Ar namas dera prie kitų gatvės namų? Ar yra remontuotinų dalykų, tokių kaip atsilupusios plytelės ar nuslinkęs šiferis? Būtų gerai, kad namas atrodytų patrauklus ir būtų labiausiai viliojantis iš visų.

Nudažykite vartus ir tvorą, jeigu tai buvo daryta senai. Bet kurie aplaidumo požymiai iš išorės potencialiems pirkėjams sukels įtarimų dėl vidaus.

Sutvarkykite takus, nušluokite juos. Kiemo grindinys turi būti švarus ir tvarkingas.

Tegul langai būna išblizginti, o langų rėmai – perdažyti, jei to reikia. Nusilupę dažai yra nemalonūs akiai.

Prieangiai yra puiki vieta slėptis vorams. Prieš apžiūrą jūsų lankytojai stabteli prie durų, taigi gali pakelti akis ir į viršų. Pasižiūrėkite, kad šviesos įrenginiai veiktų ir būtų švarūs.

Varteliai ir durys turi būti ypač tvarkingi, sutepkite girgždančius vyrius, sutvarkykite spynas.

 

PASIRŪPINKITE, KAD SODAS ŽYDĖTE ŽYDĖTŲ

Parduodant būstą sodas tampa vis svarbesnis. Ne kiekvienam rūpi sodo dydis, tačiau patraukli vieta, kur galima pailsėti, jūsų namui suteiks papildomų privalumų parduodant, o kai kuriais atvejais net padidins jo vertę.

Jūsų sodas ar vidinis kiemas turi būti tvarkingi, kad ir koks būtų metų laikas. Tai reiškia, kad nukritę lapai ir šakos turi būti sušluoti, gėlių lysvės išravėtos, vejos nušienautos, o krūmai apkarpyti.

Jeigu yra varteliai, pasirūpinkite, kad jie tinkamai atsidarytų (sutepkite girgždančius vyrius), būtų nudažyti ar apskritai sutvarkyti. Jeigu tvora medinė, ją taip pat reikia sutvarkyti.

Pašalinkite nuo takų žemes, samanas, piktžoles. Kiemo grindinys turi būti tvarkingas.

Sutvarkykite visus priestatus, garažus, stogines ir šiltnamius. Namuose šios vietos dažnai būna apleistos.

Sodo baldai – sveikintinas dalykas bet kuriame sode. Net jei vietos, pavyzdžiui, balkone, mažai, jame stovintis stalas ar kėdės suteikia papildomų privalumų. Dėl įspūdžio, jog šią vietą galima panaudoti, padidėja jūsų namo erdvė.

Bet kuriuo metų laiku sodas turi būti spalvingas ir tvarkingas. Žiemą jį labai pagyvina visus metus žaliuojantys augalai ir krūmai.

Vaikų žaislus ir dviračius reikėtų suslėpti. Šiukšlių dėžės turi būti tvarkingos arba lai stovi į akis nekrintančioje vietoje.

 

PAGRINDINIAI PATARIMAI, KURIUOS REIKIA ĮSIMINTI:

Jeigu gyvenate parduodamame būste, jums reikia būti ypač budriems, kad išlaikytumėte jį švarų, tvarkingą ir visada paruoštą apžiūrai.

Išneškite asmeninius daiktus. Erdvė yra lemiamas dalykas apsisprendžiant. Paprašykite draugų kritiškai pažvelgti į jūsų namus – jie pastebės nereikalingus daiktus.

Pasinaudokite savo pojūčiais – įsitikinkite, kad visi kambariai (ypač virtuvė ir vonios kambarys) atrodytų lyg nauji, dvelktų švara ir gaiva.

Atitraukite užuolaidas, pakelkite žaliuzes. Tegu šviesa sklinda į būstą, kambariuose bus šviesu ir gaivu, vyraus saulėta atmosfera.

Sukurkite jaukią namų aplinką. Gyvos gėlės tiks bet kuriame kambaryje. Žiemos mėnesiais uždekite šviestuvus ir pakūrenkite židinį, kad sukurtumėte šiltą namų aplinką.

Apleista išorė nesako nieko gero apie būsto interjerą. Gerai prižiūrėta ir puikiai sutvarkyta namų aplinka paskatinkite potencialius pirkėjus apžiūrėti būstą iš vidaus.

Sutvarkykite sodą. Ką tik nušluoti takeliai ir keliai, nukirpti krūmai, nušienautos vejos, paslėpti nereikalingi daiktai daro stebuklus.

Vaikai gali būti matomi, tačiau kuo mažiau girdimi. Jie gali trukdyti profesionaliai apžiūros eigai, tad paprašykite jų pabūti atokiau.

Šunį laikykite nuošalyje. Gyvūnų mylėtojai bus blaškomi Jūsų augintinio. Tuos, kurie neturi naminio gyvūno, tai gali erzinti ar net gąsdinti.

Būkite diskretiški, laikykitės atokiau nuo pirkėjų, kad ir kokie naudingi norėsite būti. Pirkėjams reikia suteikti galimybę laisvai aptarti būstą. Jūsų dalyvavimas gali varžyti laisvą bendravimą.

VISA TAI PADĖS MUMS PARDUOTI JŪSŲ BŪSTĄ UŽ AUKŠČIAUSIĄ KAINĄ!

http://ntnaujienos.lt

 

Namų interjero kūrimo paslaptys

Yra manoma, jog norint turėti prabangų namų interjerą, reikia investuoti labai daug. Tačiau tai yra klaidingas mąstymas. Brangiai bei stilingai atrodantys namai, gali būti įrengti naudojant minimalų biudžetą. Svarbiausia – turėti skonį, mokėti atsirinkti kokybiškus produktus bei žinoma vadovautis dizainerių patarimais ir paslaptimis.

Į ką atkreipti dėmesį?

Planuojate atnaujinti ar visiškai pakeisti savo svetainės kambarį? Didžiausią dėmesį bei išlaidas skirkite pagrindiniams svetainės akcentams. Tai sofai, staleliui bei užuolaidoms ar kilimui. Taip jau yra, kad didžiausi ar dažniausiai naudojami daiktai turi būti ne tik funkcionalūs, tačiau stilingi ir tuo pačiu autentiški. Nesirinkite per daug gremėzdiškų ar apvalių daiktų, kurie sumažins erdvę bei apsunkins patį kambario vaizdą. Rinkitės šiuolaikiškus, nesenstančius baldus, kurie gal ir kainuos brangiau, tačiau atrodys itin moderniai. Svarstote kokius baldus pasirinkti? Odiniai baldai – puikus pasirinkimas. Jie yra itin kokybiški, o svarbiausia, išlaiko gerą būklę žymiai ilgiau nei medžiaginės tekstūros baldai. Oda sukuria puikų estetinį vaizdą, kuris sukuria prabangą.

 

Kambario gylio didinimas

Ar žinojote jog apšvietimas gali radikaliai pakeisti kambario dydį? Nors akcentinis apšvietimas nėra rekomenduojamas kambario erdvės didinimui, vienos rūšies tokio tipo apšvietimas gali neatpažįstamai praplėsti erdvę. Viskas ką jums reikia padaryti, tai pagrindinius šviesos šaltinius nukreipti į pagrindinius objektus, daiktus esančius kambaryje. Pavyzdžiui: paveikslus, skulptūras, augalus ir panašiai.

Pusiausvyros išlaikymas

Norite išlaikyti gerą pusiausvyrą kambaryje? Nestatykite visų baldų vienoje kambario pusėje. Sukurkite kambario centrą, kuriame bus pagrindiniai baldai (sofa, stalas ir pan), o tokius akcentus kaip židinys, paveikslai, televizorius pastatykite į kitas kambario puses. Nepalikite visiškai tuščių erdvių.

Atsižvelkite į spalvas

Rinkdamiesi svetainės, miegamojo ar kito kambario spalvas, nepamirškite pagrindinės kambario funkcijos – jaukumo, kuris leidžia pailsėti ir atsipalaiduoti. Koncentruokitės ties ramiomis, pastelinėmis spalvomis dekoruodami miegamąjį bei svetainę. Na, o visą vaizdą pagyvinkite ryškesnių spalvų žaismingais akcentais. Ramūs raštai bei ryškios detalės – puikus derinys.

Kur padėti kilimą?

Ieškote kilimo? Nepamirškite jog kilimas neturi uždengti visų grindų. Tai sumažina ir susiaurina kambario erdvę. Tokiais atvejais, geriau rinkitės siaurą arba kvadratinį kilimą. Jį patieskite kambario centre, o ant jo arba šalia jo pastatykite sofą. Akimirksniu sukursite didesnės erdvės įspūdį, o taip pat žengsite koja kojon su naujomis dizaino tendencijomis.

http://ntnaujienos.lt

Susitikime puodeliui
kavos!

+37063041574

Savanorių pr. 241, 50185 Kaunas

© 2019 Stonkusnt.lt Visos teisės saugomos.